Rezistans Termometreler

PT100 (Platinium Resistance Thermometers) -200°C'den + 850°C'ye kadar olan sıcaklık aralığında yüksek doğruluk seviyesi ile kullanılabilir. Makinalar, tanklar, borular, gaz ve sıvı ortamlar ve yüzey ölçümleri gibi proseslerde kullanılır. Sıcaklık ölçümünün prensibi platin elementinin direncini ölçmektir. En yaygın kullanılan rezistans termometre tipi olan PT100 0° 'de 100 Ohm ve 100°'de 138.4 Ohm dirence sahiptir. PT100'lerde sıcaklık ile direnç arasındaki ilişki küçük bir sıcaklık aralığı ele alındığında doğrusala (linear) yakındır. Örneğin 0°C ile 100°C arası doğrusal kabul edilirse 50°C 'deki hata 0.4°C dolayında olur. Sıcaklık ile direnç arasındaki ilişkinin en yeni tanımı Uluslarası Sıcaklık Standartları 90 (ITS-90) ile yapılmıştır.


Rezistans Termometre Tipleri

TR01
TR01 Resim no'lu Rezistans termometre rekorsuz düz tipdir. Standart olarak B tipi kafa kullanilir. Içinde TR05 tip inset vardir.

 


TR02
TR02 Resim no'lu Rezistans termometre rekorlu tipdir. Standart rekoru ½" dir. Rekor kafanin hemen altindan monte edilmistir. Içinde TR05 tip inset vardir.

 


TR03
TR03 Resim no'lu Rezistans termometre rekorlu tipdir. Kafa rekor arasi mesafe 120 mm'dir. Standart rekoru ½"'dir. Içinde TR05 tip inset vardir. Kafanin baglanti rekorundan uzakta olmasi gereken proseslerde tercih edilir.


TR04
TR04 Resim no'lu Rezistans termometre rekorlu tipdir. Kafa rekor arasi mesafe 145 mm'dir. Standart rekoru ½"'dir. Içinde TR05 tip inset vardir. Kafanin baglanti rekorundan uzakta olmasi gereken proseslerde tercih edilir. Rezistans termometre Paslanmaz ara rekorlu ve unionlu olarak istendiginde TR04-A olarak kodlanir.


TR05
TR05 Resim no'lu Rezistans termometre inset tipdir. R/T'ler genelde insetli kullanilir. Inset dis koruyucunun içine yerlestirilen ikinci bir koruyucudur. Pt-100 eleman inset dis koruyucusunun içine yerlestirilir ve metal oksit tozlari doldurulur. Eleman kafaya kadar kullanilan gümüs tel'in uçlari klemense tutturulur. Inset daha sonra R/T'nin dis kilifi içerisine yerlestirilir. TR01, TR02, TR03 ve TR04 içinde inset vardir. Sipariste Inset boyu boy hanesine mm olarak yazilir.


TR06
TR06 Resim no'lu Rezistans termometre sabit kablolu ve rekorlu tip basit bir rezistans termometredir. Standart üretimde rekor ½"dir. Rekor sicakligi 100°C'yi geçmemelidir. Kablo boyu sipariste belirtilmelidir.


TR07
TR07 Resim no'lu Rezistans termometre sabit kablolu düz tip rezistans termometredir. Kablo ucunda düz bir boru vardir. Bu boru L1 boyunda degisik çaplarda üretilir. Kablo çikisina yay istendiginde TR07-A olarak kodlanir.


TR08
TR08 Resim no'lu Rezistans termometre sabit kablolu bayonet tip rezistans termometredir. Rezistans termometrenin uç kismi yay rekoru ile prosese sikistirilir. Standart üretimde rekor M12x1,5'dir. L boyu 30 mm, çap 6 mm'dir. Istendiginde degisik boylarda üretilir. Sipariste kablo boyu ve kablo cinsi belirtilmelidir.


TR09
TR09 Resim no'lu Rezistans termometre sabit kablolu portatif tip'dir. Standart tipler paslanmaz dis kilifli olarak 4,5,6 ve 8 mm çaplarda üretilir. Boy uzunlugu seçilirken elle tutulan sapin sicakliktan etkilenmemesine dikkat edilmelidir.


TR09-A
TR09-A Resim no'lu Rezistans termometre sabit kablolu portatif tip'dir. Düz yüzey sicakliklarinin ölçümesinde kullanilir. Yüzeye bastirilarak temas ettirilir. Ucu açili olarak istendiginde TR09-A1 olarak kodlanir.


TR09-B
TR09-B Yumusak ortamlarda kullanilan igne uçlu,portatif tip rezistans termometredir. Örnegin; hamur, et, kauçuk, sünger gibi.

 


TR09-C
TR09-C Resim no'lu Rezistans termometre elle tutulabilen, sabit kablolu, korozif olmayan ortamlarda kullanilan portatif tip'dir. Pt-100 eleman resimde de görüldügü gibi belli oranlarda açik birakilarak korunmustur. Bu sekilde ortam sicakligi daha hassas ölçülür. Ucu delikli koruyucu kilifli olarak istendiginde TR09-C1 olarak kodlanir.


TR10
TR10 Resim no'lu Rezistans termometre Minyatür tip olup hava sicakliklarinin hassas olarak ölçülmesinde kullanilir. Elemani koruyan delikli bir koruyucu vardir. Rekoru M10x1,5'dur.Cam elemanli olarak'da verilir. Cam eleman seramik elemana göre daha hizli ölçüm yapar. Ancak diger eleman göre pahalidir. Cam elemanli olarak istendiginde standart tipin sonundaki özel durumlar bölümüne C yazilir.