Düz Tip Termokupllar

Düz tip termokupllar -200°C'den 2320°C'ye kadar değişik proseslerde yaygın olarak kullanılır. Termokuplun ömrünü uzatabilmek için proses şartları çok iyi belirlenmelidir. Bu doğrultuda termokuplla ilgili uygun eleman, izolatör, dış koruyucu gerekiyor ise iç koruyucu doğru seçilmelidir. TETCİS kataloğunda termokupl seçimi ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

TERMOKUPL : DIN 43710 ve IEC 584
DIS KORUYUCU : DIN ve AISI standarlarinda metal, DIN 40685 Seramik
KAFA : DIN 43729 A tipi ve B tipi Alüminyum döküm kafa. IP67 korumalı


Düz Termokupl Tipleri

TT01
Resim no'lu termokupllar metal koruyuculudur. Metal koruyucu çaplarına göre A tipi veya B tipi kafa kullanılır. Rekorsuz ve flanşsız tipdir. Rekor veya flanş istendiğinde özel durumlar hanesine rekor,flanş vb. bilgiler eklenir. Bu tip termokupllarda eleman teli ucu kaynaklı olarak izolatörle direk metal boru içine monte edilmiştir. İnsetsiz tipdir.

TT02
Resim no'lu termokupllar seramik koruyuculudur. Yüksek sıcaklıklarda kullanılan KER-610, KER-530 ve KER-799 seramik koruyuculu tüpler metal bir tutucu boru ile kafaya bağlıdır. Gerektiğinde flanş veya rekor ile monte edilebilir. Resimde görüldüğü gibi termokupllun dalma boyu kafanın altından başlar.

TT03
Resim no'lu termokupllar insetli tipdir. Metal koruyuculu, rekor bağlantılıdır. Kafa-rekor arası 120 mm'dir. Standart rekoru ½'dir. Kafanın bağlantıdan uzak kalması gereken prosesler için seçilir.

TT04
Resim no'lu termokuplların TT03'den tek farkı kafa-rekor arası 145 mm'dir.
 


TT05
Resim no'lu termokupllar dış koruyucu kılıfın sökülmemesi gerektiği proseslerde kullanılan TT03 VE TT04 termokupllarda dış koruyucu borunu'nun içine monte edilen standart tipdir.