L Tip Termokupllar

L tip termokupllar metal eriyiklerinin ve tuz banyolarının sıcaklık ölçümlerinde kullanılır. Bu proseslerde L tipi termokupl kullanılmasının amacı, termokupl kafasını ortama açık olan banyo üzerindeki sıcaklık ve korozif ortamdan korumak içindir.

TERMOKUPL : DIN 43710 ve IEC 584
DIS KORUYUCU : DIN ve AISI standarlarında metal, DIN 40685 Seramik
KAFA : DIN 43729 A tipi Alüminyum döküm kafa. IP67 korumalı

 


L Termokupl Tipleri

TT06

TT06 Resim no'lu L tipi termokupllarda prosesin cinsine göre silikon karbayt(C) refrax(R) gibi seramik koruyuculu kılıflar kullanılır. Montajında kalın,etli olan koruyucu kılıf sağlam bir bağlantı parçası ile L2 başına bağlanır. Bağlantı noktasının Tuz banyosu veya metal eriyik potasının yüzeyinden yukarda tutulmasında fayda vardır. Aksi durumda korozif gazlar veya yüksek sıcaklık termokuplla bu bağlantı noktasından zarar verebilir. Standart imalatta termokupl elemanın ömrünü uzatmak için dış koruyucu seramiğin içine ikinci bir seramik tüp iç koruyucu (Primer) olarak kulanılır. ( KER-610 (P) KER-799 Saf Alümina(A) )
 TT07

TT07 Resim no'lu L termokupllarda prosesin yapısına göre metal koruyuculu kılıflar kullanılır. Genel olarak Tuz banyoları ve metal eriyik proseslerinde kullanılır. Termokupl elemanının ömrünü uzatmak için istendiğinde KER-610 (P), KER-799 Saf Alümina (A) seramik tüpler iç koruyucu (primer) olarak kullanılır.

 

 


TT07-D

TT07-D Resim no'lu L termokupllun TT07'den farkı dirseksiz olmasıdır.