Mineral İzoleli Termokupllar

Mineral izoleli termokupllar -40 +1600°C'ye kadar çok değişik proseslerde yaygın olarak kullanılır. Tek veya çift elemanlı termokupl eleman telleri ince bir metal koruyucu içine yüksek saflıkta metal oksit tozu ile sıkıştırılarak izole edilmişlerdir.

Katalogda 1200°C kadar kullanılan mineral izoleli termokupllar belirtilmiştir.

Küçük çaplarda ve bükülebilir olması nedeniyle bir çok proseslerde ve portatif uygulamalarda çok geniş kullanım alanları vardır.

Çeşitli makinalar, tanklar, boru hatları, laboratuvar uygulamalarında, hava, su, yağ ve gaz gibi sıvı ve gazlı ortamlarda, enerji santralleri, basınçlı kaplar,reaktörler ve kimya endüstrileri gibi yerlerde yoğun olarak kullanılır.

Sıcaklık limitleri içinde çalışabilecekleri ortamlarda bükülebilir özelliğinden dolayı kablo gibi dolaştırılabilir. Tünel fırınlarda hareket halindeki bir malzeme sıcaklığı veya fırın içi sıcaklık dağılımı ölçülmesinde kullanılır.

TERMOKUPL : DIN 43710 ve IEC 584
DIS KORUYUCU : DIN 2.4816 (INCONEL-600)
KAFA : DIN 43729 A tipi, B tipi ve C tipi Alüminyum döküm kafa. IP67 korumalı

Mineral İzoleli Termokupl Tipleri

TM01
Resim no'lu mineral izoleli termokupllar standart olarak B tipi kafa ile rekorsuz olarak üretilir. Flanş veya rekor istendiğinde özel durumlar bölümünde belirtilir.


TM02
Resim no'lu mineral izoleli termokupllar basit tiptir. L boyu kesildikten sonra ucu kaynaklandıktan sonra (+) ve (-) uçları açık bıraklılır.


TM03
Resim no'lu mineral izoleli termokuplların kablo tarafında M10x0.1 rekor vardır.

 


TM04
Resim no'lu mineral izoleli termokupllar sabit kabloludur. Eleman teli ve kablosunun kopmaması için kademe konmuş ve bu kademede sağlamlaştırılmıştır.


TM05
Resim no'lu mineral izoleli termokupl inset tiptir.Metal koruyuculu termokuplların içinde inset olarak kullanılır.OT03 ve OT04'lerin içinde inset olarak kullanılır.


TM06
Resim no'lu mineral izoleli termokupl sabit kablolu ve rekorlu tiptir. Standart üretimde rekor ½"dir. Rekor sıcaklığı 100°C'yi geçmemelidir. Kablo boyu siparişte belirtilmelidir.


TM07
Elle tutulabilir, sabit kablolu portatif tip termokupldur. Kablo boyu siparişte belirtilmelidir.


TM07-A
Elle tutulabilir, sabit kablolu portatif tip termokupldur. Ölçüm hızını ve hassasiyetini artırmak için uç kısımda 50 mm'de çap inceltilmektedir.


TM07-B
Düz yüzeylerin ölçümünde kullanılan Elle tutulabilir,sabit kablolu portatif tip termokupldur. Ölçüm süresince termokupl sabit tutmalıdır. Düz olmayan yüzeylerde doğru ölçüm yapamayabilir. Termokupl ucu açılı istendiğinde tipleri TM07-B1 olarak kodlanır.


TM07-C
Yumuşak ortamlarda kullanılan iğne uçlu portatif tip termokupldur. Örneğin hamur, kauçuk, sünger gibi. Uç kısmı kademeli olarak düşürülür.

 


TM07-D
Elle tutulabilir, sabit kablolu, korozif olmayan temiz hava ortamlarında kullanılan portatif tip termokupldur. Eleman teli delikli bir koruyucu boru ile korunur. Bu şekilde ortam sıcaklığı daha hassas ölçülür.


TM08
Soketli tip termokupldur. Termokupllun bağlantı ucuna Minyatür veya standart tip özel termokupl soketi takılır. Kablonun diğer ucuna takılmış dişi soket ile tek yönlü takılabilir. Soket uçları termokupl eleman teli cinsindedir. Özel durumlar bölümüne standart soket için S, Minyatür soket için M kodu yazılır.