Portatif ve Diğer Tip Termokupllar

Portatif tip termokupl çok çeşitli proseslerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Gerek yüzey gerekse ortam sıcaklıklarının ölçümünde çok çeşitli proseslerde kullanılmaktadır. Doğru ölçüm alınabilmesi için termokupl boyu dış koruyucu çapının minimum 6-10 katı olmalıdır. Portatif tip termokupllar genelde sabit kablolu olarak üretilir. Siparişte mutlaka kablo boyu belirtilmelidir

 

 


Portatif ve Diğer Termokupl Tipleri

TT08
Portatif amaçlı,sabit kablolu T/C'dir. Cam veya metal kaplar içine daldırılarak geniş kullanım alanına sahiptir. Değişik çaplarda ve istenen boylarda üretilmektedir.


TT09
Elle tutulabilir,sabit kablolu portatif tip termokupldur. Standart tipler paslanmaz dış kılıflı olarak 4,5,6 ve 8 mm çaplarda ve değişik boylarda üretilmektedir.


TT09-A
Elle tutulabilir, sabit kablolu portatif tip termokupldur. Standart tipler paslanmaz dış kılıflı olarak 4,5,6 ve 8 mm çaplarda ve değişik boylarda üretilmektedir. Ölçüm hızını ve hassasiyetini artırmak için uç kısımda 50 mm'de çap inceltilmektedir.


TT09-B
Düz yüzeylerin ölçümünde kullanılan Elle tutulabilir, sabit kablolu portatif tip termokupldur. Standart tipler paslanmaz dış kılıflı olarak 4, 5, 6 ve 8 mm çaplarda ve değişik boylarda üretilmektedir. Ölçüm süresince termokupl sabit tutulmalıdır. Düz olmayan yüzeylerde doğru ölçüm yapamayabilir. Termokupl ucu açılı istendiğinde tipleri TT09-B1 olarak kodlanır.


TT09-C
Yumuşak ortamlarda kullanılan iğne uçlu portatif tip termokupldur. Örneğin hamur,kauçuk, sünger gibi.

 


TT09-D
Elle tutulabilir, sabit kablolu, korozif olmayan temiz hava ortamlarında kullanılan portatif tip termokupldur. Eleman teli delikli bir koruyucu boru ile korunur. Bu şekilde ortam sıcaklığı daha hassas ölçülür.


TT10
Soketli tip termokupldur. Termokupllun bağlantı ucuna Minyatür veya standart tip özel termokupl soketi takılır. Kablonun diğer ucuna takılmış dişi soket ile tek yönlü takılabilir. Soket uçları termokupl eleman teli cinsindedir. Özel durumlar bölümüne standart soket için S, Minyatür soket için M kodu yazılır.


TT11
Eleman kablosunun bakır plaka üzerine monte edilen tipdir. Bakır plaka üzerinden sıcaklığı ölçer. Yüzey sıcaklığı ölçümlerinde tercih edilen termokupl daha bir çok proseslerde uygulama alanları bulmaktadır.

 

 


TT12
Sabit kablolu ve rekorlu tip termokupldur. Standart üretimde rekor ½"dir. Rekor sıcaklığı 100°C'yi geçmemelidir. Rekor sadece anahtar ağzı olarak ve kablo çıkışı borulu veya yaylı istendiğinde tip TT12-A olarak kodlanır.

 


TT14
Sabit kablolu ve hareketli rekorludur. Rekor standart olarak ½" dir.

 


TT15
Sabit kablolu ve kelepçeli tip termokupldur. Özellikle boru yüzey sıcaklık ölçümlerinde kullanılır. Siparişte belirtilen boru çapına uygun olarak imal edilir. Boruya kelepçe yardımı ile sıkıştırılar.

 

 


TT16
Egzos sıcaklık ölçümlerinde tercih edilen termokupldur. Prosese ayarlanbilen rekor ile bağlanır. Hassas ölçüm için uç kısmında çap düşürülmüştür.


TT16-A
Egzos sıcaklık ölçümlerinde tercih edilen termokupldur. TT16'dan farkı kablo çıkışı 90° açılıdır. Prosese ayarlanabilen rekor ile bağlanır. Hassas ölçüm için uç kısmında çap düşürülmüştür.

 

 


TT16-B
Egzos sıcaklık ölçümlerinde tercih edilen termokupldur. TT16 ve TT16-A' dan farkı uç kısım kademesiz düz olarak imal edilir. Diğer özellikler TT16 ile aynıdır.